Bez kategorii

Druk cyfrowy na puszkach napojowych

Podczas gdy Solucan podpiął swój wózek do technologii brytyjskiej — Tonejet jest spółką zależną brytyjskiego TTP, który ma 30-letnią historię rozwoju technologii druku atramentowego dla niektórych wiodących światowych producentów OEM — kanadyjski Hart Print zwrócił się do Niemiec i Hinterkopf w sprawie bezpośredniego cyfrowe drukarki kształtowe.

Między innymi lubimy mieć możliwość nadruku na szyjce puszki”, mówi współzałożycielka, Stephanie Hart. „Podoba nam się również możliwość drukowania w różnych formatach w puszkach. Kiedy po raz pierwszy zetknęliśmy się z Hinterkopf, okazało się, że są bardziej skupieni na puszkach aerozolowych wykorzystywanych w kosmetyce. Pojechaliśmy więc do Niemiec i zapytaliśmy o drukowanie puszek po napojach, a odpowiedź brzmiała tak. Od tego momentu czuliśmy, że Hinterkopf jest dla nas technologią. Jako firma drugiego pokolenia mieli historię, która sprawiła, że ​​chcieliśmy na nich postawić. I to się opłaciło”. Koniecznie przeczytaj o dość niezwykłej historii Hart Print – nie wspominając o konsekwencjach niedawnego przejęcia firmy przez Ardagh Metal Packaging.

Hinterkopf Model D240.2 to precyzyjna rotacyjna maszyna indeksująca wyposażona w 16 stacji dwutrzpieniowych. Sześć z nich to stacje druku, w tym cztery do typowego CMYK plus stacja biała i stacja lakiernicza. Każda z tych stacji druku zawiera własny utwardzacz UV. Na końcu znajduje się system kontroli kamer, który wykryje i wyrzuci każdą puszkę, która jest niezgodna ze specyfikacją. Jest to więc wbudowana kontrola jakości. Tuż przed rozładowaniem puszki znajduje się końcowa stacja utwardzania UV. Następnie puszki są paletyzowane na systemie firmy Ska Fabricating . Firma ta dostarczyła również depaletyzator i przenośniki do obsługi puszek, które delikatnie pojedynczo układają puszki ze strumienia masowego i podają je do drukarki.

Niektóre z 16 stacji drukarki są przeznaczone do czyszczenia powierzchni puszki, na której zazwyczaj znajdują się niektóre smary, które są istotną częścią procesu przewężania. „Nie mogę mówić zbyt szczegółowo o tej części systemu Hinterkopf, chociaż przyznaję, że czyszczenie i przygotowanie powierzchni puszki jest szczególnym wyzwaniem dla każdego, kto myśli o wejściu w tę przestrzeń”, mówi Paradis. „Nie kupujesz po prostu drukarki i zaczynasz przez nią wysyłać puszki”.

Stosowane są specjalne atramenty utwardzane promieniami UV firm Hinterkopf i Tritron , natomiast głowice drukujące określone przez firmę Hinterkopf pochodzą od nieznanego z nazwy japońskiego dostawcy.

„Część głowicy drukującej w tej przestrzeni druku cyfrowego direct-to-shape jest stale eksplorowana i poddawana ponownej ocenie” — mówi jeden z dyrektorów generalnych i współzałożyciel JP Paradise. „Ponieważ to właśnie decyduje o szybkości, z jaką jesteś w stanie działać. Na obu naszych drukarkach pracujemy z szybkością od 90 do 94 puszek na minutę. Obsługujemy zarówno eleganckie, jak i standardowe formaty. Wszechstronność drukarki Hinterkopf to kolejny z jej wielkich atutów. Na tym samym trzpieniu możemy wydrukować standardową 12-ozową, 12-ozową gładką, 8,4-ozową gładką lub 16-uncjową puszkę. Nie robimy jeszcze Craclera ze względu na jego nieco większą średnicę, ale planujemy w pewnym

Pytany o rozdzielczość druku, Paradis mówi, że zależy to w dużej mierze od tego, czego chce klient. „Hinterkopf ma wiele ustawień. W rzeczywistości możesz pracować z rozdzielczością do 1200 dpi. Pamiętaj jednak, że rozdzielczość druku i szybkość są ze sobą powiązane. Uważamy, że naszym najlepszym punktem pod względem tego, czego oczekują klienci, jest 700 dpi”.

Ostatnią obserwacją dotyczącą Hart Print jest to, że na paletach wypełnionych zadrukowanymi puszkami stosuje się dwuścienne arkusze tektury falistej oraz taśmy zamiast plastikowej folii stretch. Operator wyciąga ze stosu dwa arkusze w kształcie litery V i owija nimi wypełnioną paletę, a następnie używa półautomatycznego systemu spinania do spinania ładunku w ładne, ciasne urządzenie. Mówi Paradis: „Byłoby trochę hipokryzją z naszej strony, gdybyśmy tak dużo mówili o produkcji puszek aluminiowych, które w znacznym stopniu nadają się do recyklingu ze względu na brak papierowych lub plastikowych elementów etykiet, a następnie wysyłamy palety zamknięte w folii z tworzywa sztucznego”. Klienci mogą nawet zwrócić arkusze Hartowi do ponownego wykorzystania, zauważa.

Leave a Reply