Bez kategorii

Druk cyfrowy etykiet i opakowań

Druk cyfrowy etykiet i opakowań nadal cieszy się dużą popularnością. Według raportu Smithersa ( opublikowanego pod koniec ubiegłego roku, udział rynku cyfrowego etykiet drukowanych i opakowań wzrośnie z 4,4% pod względem wartości w 2020 roku (18,5 miliarda dolarów) do 7,2% (35,9 miliarda dolarów) w 2026 roku. rok był w etykietach. Ale Smithers spodziewa się, że najszybszy wzrost w 2026 r. będzie dotyczył tektury falistej i kartonów składanych. Wykazujące również niezwykłe oznaki wzrostu, oparte na niektórych bardzo innowacyjnych technologiach, to cyfrowe wykończenie i druk cyfrowy direct-to-shape. Ten raport zaczyna się od drukowanie bezpośrednio na kształt.

Za grosz, za funta” – to stare powiedzenie, które zostało przetestowane przez kanadyjskiego drukarza puszek Solucan . W 2019 r. firma jako pierwsza w pełni wykorzystała innowacyjną technologię druku cyfrowego na puszkach Cyclone firmy Tonejet na 12-ozowych puszkach aluminiowych. Zaledwie dwa lata później firma zamówiła drugą kompletną linię do obsługi i drukowania puszek, ale tym razem z Cyclone C4+, który wykorzystuje dłuższy wariant głowicy drukującej Tonejet, aby umożliwić drukowanie puszek o pojemności 16 uncji. C4+ ma również ulepszony interfejs użytkownika, uproszczone uzupełnianie atramentu i aktywną, adaptowalną obsługę puszek, aby umożliwić szybkie przełączanie między różnymi rozmiarami puszek.Niewielu jest bardziej zaskoczonych pojawieniem się tego drugiego cyfrowego systemu drukowania na puszkach. Pomysł polegał na tym, aby zacząć od linii zdolnej do drukowania puszek 12-uncjowych, a następnie wymienić ją, gdy Tonejet opracował głowicę drukującą zdolną do drukowania puszek 16-uncjowych”, mówi Baril. „Pomyśleliśmy, że możemy wydrukować nawet 500 000 12-uncjowych puszek, czekając na dostępność dłuższej głowicy drukującej. Ale popyt na puszki 12-uncjowe jest tak duży, że w oryginalnym systemie wydrukowaliśmy ponad sześć milionów puszek. Wkrótce stało się jasne, że musimy dodać drugą linię, zamiast wymieniać jedną drukarkę na drugą”.Browary rzemieślnicze, cydrownie i inne osoby, które mają trudności ze spełnieniem minimalnych ilości zamówień typowych dla konwencjonalnych dostawców puszek, szybko skorzystały z możliwości druku cyfrowego Solucan. Podobnie jak wszystkie technologie druku cyfrowego, system cyfrowy Tonejet eliminuje klisze drukarskie, narządy, zmiany atramentu i inne koszty konfiguracji. Każdy obraz do wydrukowania na pojemniku może różnić się od poprzedniego, ponieważ zadania są przesyłane za pomocą cyfrowego menedżera zadań Cyclone.

Według kierownika sprzedaży Tonejet, Marvina Foremana, systemy druku cyfrowego Tonejet wykorzystują technologię druku elektrostatycznego „drop-on-demand”. „Łączy nowatorską architekturę głowic drukujących z zastrzeżonymi formułami atramentu” — mówi Foreman. „Mamy naładowaną cząsteczkę pigmentu zawieszoną w płynnym nośniku. Pigment jest wyrzucany z końcówek wyrzutnika i podczas tego procesu płyn nośny odparowuje, tak że na podłożu pozostaje tylko pigment. Następnie wiążemy pigment z podłożem za pomocą lakieru do nadruku, który jest tym samym lakierem do nadruku, który jest powszechnie stosowany w branży produkcji puszek aluminiowych”.

Ta elektrostatyczna technologia druku drop-on-demand zapewnia rozdzielczość 600 dpi w skali szarości CMYK przy prędkości 60 puszek/min. Zapytany o więcej szczegółów na temat końcówek wyrzutnika, Foreman odpowiada w ten sposób. „To czterokolorowy proces CMYK, więc dla każdego koloru jest jedna głowica drukująca. Wyobraź sobie serię grzebieni do włosów zamontowanych w głowicy drukującej. Pigment jest wyrzucany z końcówek „zębów” grzebienia, których jest około 150 w każdej głowicy drukującej. Przykładamy napięcie impulsowe, które reguluje, jak długo każdy wyrzutnik będzie wystrzeliwany, iw ten sposób pigment zawieszony w płynie nośnym jest wyrzucany na podłoże. Ale płyn nośny odparowuje w ułamkach sekundy, dlatego jedyne, co pozostaje na podłożu, to pigment”.

Dobrym przykładem puszek o pojemności 16 uncji, które Solucan drukuje na nowym Cyclone C4+, jest puszka Whitehead Brewing pokazana na sąsiedniej stronie. Chociaż C4+ może być używany do drukowania puszek 12- lub 16-uncjowych, Baril twierdzi, że prawdopodobnie C4+ będzie przeznaczony do puszek 16-uncjowych, ponieważ ten rozmiar w Kanadzie, przynajmniej na rynku piwa, jest znacznie bardziej popularny niż 12 uncji.

W dalszej części tego artykułu znajduje się dyskusja na temat klienta Solucan, który korzysta z cyfrowego druku na puszce w kategorii produktów, która w ogóle nie jest piwem, cydrem ani płynem.

Leave a Reply