Bez kategorii

Kiedy pozornie dobra decyzja dotycząca projektu opakowania jest zła?

Oto pozornie dobra decyzja projektowa, która okazała się zła. (I jak dwie firmy próbują to naprawić.)

Wyobraź sobie, że jesteś dostawcą mleka i aby zaspokoić potrzeby rynku, sprzedajesz cztery różne odmiany: pełne, 2%, 1% i odtłuszczone. Mówisz projektantom opakowań, aby ułatwić klientowi odróżnienie ich na półce. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest umieszczenie tego wyraźnie na etykiecie, ale wyobraź sobie zamęczonego rodzica z hałaśliwymi dziećmi, próbującego zrobić zakupy tak szybko, jak to możliwe, co nie zajmie czasu na przeczytanie etykiety.

Dlatego projektanci wpadają na świetny pomysł: Czapki oznaczone kolorami. Czerwony dla całości, niebieski dla 2%, zielony dla 1% i żółty (czasem fioletowy) dla odtłuszczonego. Większość producentów mleka i supermarketów przyjęła tę konwencję lub coś w tym stylu.

Kodowanie kolorami dla wyróżnienia to Design 101, sprytny, prawda? W momencie zakupu tak. Po opróżnieniu butelki nie. Podczas gdy półprzezroczyste butelki po mleku można poddać recyklingowi w opakowaniach z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością — rHDPE lub polietylenie o wysokiej gęstości z recyklingu — kolorowe zakrętki nie. A teraz, częściowo dlatego, że recykling tworzyw sztucznych zawodzi , jest większy popyt na rHDPE niż podaż.Brytyjska sieć supermarketów Waitrose uważa, że ​​może zwiększyć podaż rHDPE o 1560 ton (1720 ton amerykańskich) po prostu używając przezroczystych zakrętek do butelek z HDPE zamiast kolorowych. Dlatego nawiązali współpracę z brytyjskim dostawcą produktów mlecznych Müller , aby produkować butelki na mleko z przezroczystymi nakrętkami.

To tak niewielka zmiana — kupujący będą teraz musieli po prostu spojrzeć na etykiety kolorów — ale naprawdę pokazuje, że pozornie mądra decyzja projektowa nie została wystarczająco dokładnie przemyślana na początku.

Oczywiście będziemy potrzebować znacznie więcej takich poprawek, zanim wskazówka poruszy nasze ponure statystyki recyklingu .

Leave a Reply